Post

5 sposobów, w jaki pływanie może pomóc Ci schudnąć

Podczas swojej pierwszej wizyty na siłowni, była pływaczka i aktorka Pooja Banerjee wspomina, jak instruktor poddał ją ciężkiej próbie. "Zaczął pomagać mi się rozciągać, a po kilku minutach zatrzymał się i powiedział mi, że nie ma nic dla niego do rozciągania, ponieważ moje ciało jest tak elastyczne", mówi, pamiętając, jak był przerażony, że zwichnął jej ramię z jego gorliwością.

Pooja, którą można zobaczyć w programie Swim Team na kanale V, poleca pływanie jako świetny sposób na utrzymanie formy podczas gorących letnich miesięcy, a także na spalenie kalorii. Pooja jest przekonana, że pływanie to najlepszy sposób na trening, ponieważ od czwartego i pół roku życia, kiedy po raz pierwszy weszła do basenu, rywalizowała na poziomie stanowym od klasy 2. "To sport, który angażuje całe ciało, od mózgu po czubki palców u stóp, wszystko działa w koordynacji i z dużą dozą dyscypliny" - mówi. Różni się od innych sportów, takich jak, powiedzmy, badminton, który jest aktywnością jednoramienną, i buduje siłę i tonuje tylko jedno ramię. "W pływaniu, każde ramię i ruch ciała jest w koordynacji, więc cokolwiek wzrost, tonowanie, itp dzieje się jest jednolita. I właśnie dlatego natychmiast tracisz na wadze" - mówi.

Pooja dzieli się pięcioma powodami, dla których uważa, że pływanie może być świetnym sposobem na utratę wagi:

To dobry trening cardio

Pływanie wykorzystuje tak wiele mięśni w Twoim ciele, że Twoje serce i płuca ciężko pracują, aby dostarczyć im tlen. Dlatego jest to świetny trening cardio. Dla początkujących Pooja zaleca pół godziny, aby ukończyć 15-20 okrążeń, aby uzyskać dobry trening cardio. "Kiedyś pływałam 5-6 km w ciągu dwóch godzin, a teraz, nawet jeśli pływam tylko przez 30 minut, upewniam się, że mam rozgrzewkę (około półtora kilometra pływania, kopania i ciągnięcia)", mówi. W zależności od wagi i poziomu wysiłku, eksperci szacują, że podczas półgodzinnej sesji można spalić od 90 do 550 dodatkowych kalorii.

To dobry aerobik

Pływanie jest znane jako jedno z najlepszych ćwiczeń aerobowych, ponieważ pociągnięcia pracują wszystkie główne grupy mięśni, celując w każdy obszar ciała. "Dzięki Freestyle'owi uzyskujesz odpowiednie napięcie i wyrównanie ciała, Piersiowy jest świetny dla ud, Backstroke pomaga stworzyć dobrą postawę pleców, a Butterfly jest naprawdę dobry dla ramion" - mówi Pooja, która najbardziej lubi Freestyling. "Spalasz więcej kalorii podczas Freestyle'u, a trening nie ogranicza się tylko do ramion czy ud (jak w przypadku innych stylów). Ma taki sam wpływ na wszystkie części ciała" - mówi.

To dobry trening oporowy

Zmaganie się z wodą, aby napędzić swoje ciało do przodu, to świetny sposób na zwiększenie siły, zwłaszcza w górnej części ciała. W miarę postępów w pływaniu będziesz budować mięśnie, które z kolei spalają tłuszcz. Będziesz również spalać zwiększoną ilość kalorii nawet po zakończeniu ćwiczeń, ponieważ Twój organizm zużywa energię na odbudowę tkanki mięśniowej. Pooja patrzy wstecz na swoje szkolne czasy i wspomina, jak zwodniczo silna się stała. "Byłam też złotą medalistką w pchnięciu kulą, a nauczyciele nie mogli zrozumieć, jak to możliwe, ponieważ byłam drobna i filigranowa. Ale pływacy zyskują dużo siły, nawet nie zdając sobie z tego sprawy" - mówi.

Poprawia elastyczność

Ze względu na charakter ruchu, podczas wykonywania skoków pływackich, może on pomóc w poprawie elastyczności mięśni i stawów. Pooja mówi: "Pomogło mi to w wykonywaniu i doskonaleniu innych czynności, takich jak taniec i lekkoatletyka, które wymagają dużej elastyczności".

To jest wolne od ryzyka

Według Pooji, pływanie to jedyny sport, w którym jesteś bezpieczny od kontuzji. Raz pływała ze zwichniętym ramieniem; innym razem startowała w 35-kilometrowym wyścigu morskim ze skręconym palcem u nogi. "Po tym wydarzeniu czułam się doskonale, a w zasadzie zostałam wyleczona w basenie" - mówi, powtarzając, że pływanie wyrównuje sylwetkę.

Ale oprócz wspomagania utraty wagi, Pooja poleca pływanie, ponieważ sprawia, że czujesz się naprawdę dobrze, będąc w wodzie. "Terapia wodna dodaje energii twojemu ciału, relaksuje twoją duszę i dyscyplinuje twój umysł" - podsumowuje.