Post

To jest dokładnie to, co dietetyk je po wielkiej nocy.

Bo bądźmy szczerzy - wszyscy tam byliśmy. Wychodzisz na "jednego drinka" z przyjaciółmi. W następnej chwili wychodzisz z Ubera o 2 w nocy, zmierzając do najbliższego sklepu z kebabem. Jak więc wrócić na właściwe tory, gdy czujesz się niepewnie? Zapytaliśmy dietetyka THR1VE, Shannona Younga, o jego rady jak pozbyć się kaca.

Jaka jest Twoja zasada numer jeden na dzień po wielkiej nocy?

Woda, woda i jeszcze więcej wody... wydaje się to oczywiste, ale to prawda. Głównym powodem, dla którego czujesz się tak okropnie jest to, że jesteś odwodniony. Woda pomoże wypłukać toksyny i przyspieszy proces detoksykacji. Miej dużą szklankę przed snem i kolejną pierwszą rzecz rano. Jeśli pamiętasz o tym przez całą noc, zrównoważ spożycie alkoholu wodą pomiędzy każdym napojem alkoholowym (łatwiej powiedzieć niż zrobić... wiem!).

Jakie pokarmy powinniśmy jeść następnego dnia, aby złagodzić kaca?

Chcesz się upewnić, że spożywasz dobrej jakości białka, zdrowe tłuszcze, złożone węglowodany i pokarmy o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy. Pomyśl: jajka, awokado, słodki ziemniak, łosoś, orzechy, zielenina liściasta i owoce cytrusowe lub jagody.

Jajka to świetny sposób na kaca, są bogate w cysteinę, aminokwas, który rozkłada aldehyd octowy, który jest jedną z podstawowych toksyn biorących udział w tym, że czujesz się okropnie po alkoholu.

Awokado lub banany - noc picia może obniżyć poziom potasu, niezbędnego elektrolitu potrzebnego do nawodnienia, który znajduje się zarówno w bananach, jak i awokado. Awokado jest również pełne błonnika, witaminy B6, karotenoidów i zdrowych tłuszczów, które pomogą Ci w drodze do regeneracji.

Węglowodany złożone pomogą Ci, jeśli poprzedniej nocy poszedłeś za ostro, ponieważ spożycie alkoholu może spowodować spustoszenie w metabolizmie cukru we krwi. Spożywanie nierafinowanych węglowodanów, takich jak słodki ziemniak, zapobiegnie utrzymywaniu się tych skoków przez cały następny dzień.

Dodaj pokarmy o wysokiej zawartości wody/bogate w przeciwutleniacze, takie jak marchew, burak, ogórek, seler, szpinak, brokuły, jarmuż lub dobry proszek z zieleniny. Te pokarmy pomogą zastąpić utracone składniki odżywcze, a także pomogą w nawodnieniu.

Czy jest coś, czego nie powinieneś jeść?

Kawa. Przykro mi, ale kawa nie jest Twoim przyjacielem - nawet jeśli właśnie wtedy najbardziej jej potrzebujesz! Podobnie jak alkohol, kawa jest środkiem moczopędnym i dodatkowo odwadnia organizm.
Tłuste potrawy. Często sięgamy po tłuste potrawy, aby wchłonąć alkohol z organizmu, mając nadzieję, że to przywróci nas na właściwe tory. Niestety, te tłuste pokarmy prawdopodobnie wywierają nacisk na układ pokarmowy i sprawiają, że czujesz się jeszcze gorzej.
Sierść psa. Wszyscy słyszeliśmy o starej opowieści o piciu większej ilości alkoholu, aby pozbyć się kaca. Chociaż może to sprawić, że poczujesz się trochę lepiej na początku, później poczujesz się gorzej. Dodatkowo, będziesz szkodzić swojej wątrobie, dodając więcej toksyn do organizmu.

Czy po nocy spędzonej poza domem powinieneś jeść mniej niż zwykle, aby zrównoważyć skutki poprzedniej nocy?

Nie ma powodu, dla którego miałbyś jeść mniej następnego dnia, jeśli wybierasz odpowiednie produkty. Zazwyczaj, kiedy budzimy się z poczuciem, że jest nam trochę gorzej i zastanawiamy się nad tym, czego żałujemy po wczorajszej nocy, łatwo jest sięgnąć po tłuste potrawy, ponieważ myślimy, że to właśnie one sprawią, że poczujemy się lepiej - ale tak nie jest! Chcesz mieć pewność, że Twój dzień jest wypełniony niezbędnymi składnikami odżywczymi, dobrej jakości białkami i kilkoma węglowodanami złożonymi.

Czy możesz podać nam idealny dzień na talerzu po wielkim nocnym wyjściu?

Duża szklanka wody po przebudzeniu - dodaj wyciskanie cytryny dla dodatkowych składników odżywczych, takich jak witamina C i potas, które dodatkowo pomogą zwalczyć odwodnienie i wspierać detoksykację.

Śniadanie: Jajka sadzone, awokado, zielenina liściasta, taka jak rukola, grillowany pomidor na grzance z zakwasu.

Lunch i Kolacja: Białko jakościowe (pomyśl o grillowanym kurczaku, łososiu lub chudym czerwonym mięsie) z dużą porcją sałatki lub warzyw. Wiem... to nie jest to, co chciałbyś usłyszeć, kiedy walczysz, ale białko pomoże w procesie detoksykacji, ponieważ aminokwasy są niezbędne w odtruwaniu wątroby i wspomaganiu regeneracji, a warzywa dostarczą wszystkich potrzebnych witamin i minerałów.

Jeśli potrzebujesz czegoś bardziej pocieszającego, dodaj trochę pieczonych ziemniaków - są zdrową alternatywą dla gorących frytek, o których możesz myśleć, że są potrzebne. A jeśli naprawdę nie możesz sobie poradzić ze zjedzeniem sałatki (wszyscy to znamy), zrób własne hamburgery i wypełnij je dużą ilością sałaty i dobrej jakości składników.

Upewnij się, że pijesz dużo wody w ciągu dnia - celuj w co najmniej 3L.

Czy jest jakaś korzyść z picia napojów nawadniających, takich jak napoje sportowe itp.

Napoje sportowe mogą być bardzo skuteczne, ponieważ mają za zadanie uzupełnić potas i utracone elektrolity. Jednak szybki, całkowicie naturalny pick-me-up i duży zastrzyk potasu można znaleźć w zimnej szklance wody kokosowej. Jej słodki, orzechowy smak ograniczy Twój głód cukru, a odpowiednia ilość węglowodanów i kalorii zapobiegnie przeciążeniu cukrem.