Post

Pacjenci chorzy na raka mogą ćwiczyć dla lepszego zdrowia

Czy ćwiczenia fizyczne mogą zapobiegać nowotworom? 4 lutego był Światowym Dniem Walki z Rakiem, a wśród wielu różnych korzyści płynących z uprawiania fitnessu, badania wykazały, że pozostawanie aktywnym może chronić ludzi przed rakiem okrężnicy, płuc, piersi, prostaty i endometrium.

Wzrost ryzyka zachorowania na te nowotwory jest związany z przyrostem masy ciała i otyłością. Chociaż w przypadku innych nowotworów ćwiczenia mogą nie być postrzegane jako profilaktyka, to zdecydowanie wykazano, że poprawiają one czynniki ryzyka związane z chorobą. Aktywność fizyczna poprawia odporność i może pomóc w procesie powrotu do zdrowia.

Jak pacjenci chorzy na raka korzystają z ćwiczeń fizycznych

Tradycyjnie, osoby leczone lub wracające do zdrowia po przebytej chorobie nowotworowej były proszone o odpoczynek i odzyskanie sił oraz ograniczenie ruchów. Prowadzi to jednak do dalszej utraty siły kości i mięśni, wytrzymałości, wytrwałości i ogólnej mobilności, co z kolei opóźnia proces powrotu do zdrowia. Ograniczenie ruchu jest również główną przyczyną depresji u pacjentów w okresie remisji.

Badania dowiodły, że ćwiczenia fizyczne są nie tylko możliwe i bezpieczne dla osób w trakcie leczenia, ale także poprawiają perspektywy psychiczne i jakość życia. Korzyści z ćwiczeń obejmują:

 1. Zachowanie masy mięśniowej
 2. Zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni
 3. Poprawa równowagi i koordynacji
 4. Zmniejszenie zmęczenia, nudności, depresji
 5. Zmniejszenie ryzyka chorób serca, osteoporozy, cukrzycy
 6. Badania wykazały, że chodzenie w szybkim tempie przez 3 do 5 godzin tygodniowo zmniejsza nawroty raka piersi o 50%
 7. Sprawność krążeniowo-oddechowa chroni przed rozwojem raka piersi i jego progresją po diagnozie.

Jak mogą ćwiczyć chorzy na raka?

 1. Osoby chore na raka powinny uzyskać zgodę lekarza przed rozpoczęciem programu ćwiczeń z osobistym trenerem.
 2. Klient musi rozpocząć program powoli i stopniowo się rozwijać, skupiając się bardziej na czasie trwania niż na intensywności.
 3. Intensywność powinna być lekka do umiarkowanej w zależności od stanu klienta i odpowiedzi na leczenie.Intensywność powinna być lekka do umiarkowanej w zależności od stanu klienta i odpowiedzi na leczenie.
 4. Kiedy rak jest w fazie remisji, osoba może zaangażować się w większą intensywność treningu.Trening oporowy powinien zawierać lekkie ciężary i wiele powtórzeń, powiedzmy 10 do 15.
 5. Rozgrzewka i schładzanie są bardzo ważne, aby utrzymać zakres ruchu.
 6. Klienci stojący w obliczu problemów z drętwieniem lub koordynacją równowagi powinni być ostrożni, aby uniknąć nierównych powierzchni lub działań związanych z przenoszeniem ciężaru.
 7. Osoby, które przeszły naświetlania lub mają rany pooperacyjne nie powinny odsłaniać skóry i powinny uważać na chlorowaną wodę w basenach.
 8. Pacjenci powinni być również prowadzeni na temat zdrowych nawyków żywieniowych w zgodzie z intensywnością treningu.
 • Osoby z anemią nie powinny ćwiczyć bez zgody lekarza, a po uzyskaniu zgody, powinny trzymać się bardzo niskiej intensywności reżimów.
 • Klienci z niską liczbą białych krwinek i tych na leki, które mogą uniemożliwić im walkę z infekcjami powinny unikać publicznych siłowni i ćwiczyć w domu zamiast.
 • Ludzie nie powinni ćwiczyć w ciągu 2 godzin od chemioterapii lub promieniowania jako zwiększone krążenie może wpływać na efekty terapii.
 • Pacjenci powinni być czujni na spuchnięte stopy, niewyjaśnione przyrosty masy ciała, duszność z ograniczonym wysiłku i skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia tych objawów.