Post

Co to jest carb cycling?

Cyclic Low Carb lub 'Carb Cycling': to termin używany w kręgach zdrowotnych, ale co tak naprawdę oznacza? Mówiąc najprościej, jest to plan żywieniowy, który cyklicznie zmienia się pomiędzy dniami o niskiej i wyższej zawartości węglowodanów. Pomyśl o tym jak o planie keto w niepełnym wymiarze godzin, o niskiej zawartości węglowodanów.

Cyclic Low Carb (CLC) jest używany w naszym protokole THR1VE. W tym programie, są dwa tygodnie na całkowicie niskim węglu keto plan, a następnie przechodzi do programu CLC. Uczestnicy mają do 50g węglowodanów dziennie w dni low carb, idealnie mniej. Te przypadają na dni, w których nie wykonujesz intensywnej sesji treningowej - około trzech dni w tygodniu. Jednak w dni intensywnego treningu, limit węglowodanów jest zwiększony do 150g dziennie.

Czas jest kluczowy w programie CLC. Powinieneś spożywać dodatkowe węglowodany w ciągu trzech godzin po intensywnym treningu, takim jak HIIT lub trening siłowy. Aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki, odczekaj godzinę po rozpoczęciu treningu. Na naszym programie limity węglowodanów są zwiększone do czterech dni w tygodniu.

Dlaczego cykl?

Po pierwsze, powstrzymuje organizm przed przejściem w tryb głodu. Nic dziwnego, że nie jest to idealne rozwiązanie! "Twoje ciało nie może odróżnić różnicy między dietą a głodówką, gdy przełączasz swoje odżywianie na coś nieco bardziej restrykcyjnego (jak zmniejszenie spożycia węglowodanów)", wyjaśnia dietetyk THR1VE Shannon Young. "Twoje ciało dostosuje się, aktywując mechanizmy regulacyjne, aby zmniejszyć ryzyko głodu. To może utrudnić twoje pożądane wyniki". W skrócie, może zacząć trzymać się tłuszczu.

Więc jaka jest alternatywa? "Carb cycling pozwala organizmowi uzupełnić zapasy glikogenu, co zapobiega myśleniu przez organizm, że 'głoduje'. Planując spożycie węglowodanów w regularnych odstępach czasu i upewniając organizm, że nie głoduje, nie uruchomi on tych niepotrzebnych mechanizmów ochronnych" - wyjaśnia Young. Masz trochę swobody - a twój metabolizm ci za to podziękuje.

Czy każdy może to zrobić?

Zasadniczo tak - ponieważ można ją dostosować do swojego stylu życia i potrzeb. Jednak Young wskazuje, że istnieje kilka grup, które powinny zachować ostrożność. "Każdy, kto przyjmuje leki na wysokie ciśnienie krwi lub cukrzycę, będzie musiał często monitorować poziom cukru we krwi podczas dostosowywania się do diety o niższej zawartości węglowodanów, aby upewnić się, że leki są odpowiednio zmodyfikowane. Należy to zrobić z pomocą pracownika służby zdrowia. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią również powinny zasięgnąć porady pracownika służby zdrowia przed zmniejszeniem spożycia węglowodanów." Odnotowano.

Bonus!

Możesz pracować plan CLC wokół swojego harmonogramu społecznego - zamiast zmieniać swój harmonogram, aby dopasować się do planu. Ie, można czas sesji treningowej przed nocą na zewnątrz, aby mądrze wykorzystać swój dodatkowy przydział węglowodanów! Następnie możesz zresetować się z dniem keto. Porozmawiaj o zabawnym sposobie na cykl.