Post

Movember: Jak depresja różnie wpływa na mężczyzn i kobiety

Przez długi czas depresja kliniczna była znana jako "choroba kobiet". Choć prawdą jest, że kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na rozwój depresji niż mężczyźni, eksperci uważają, że wielu mężczyzn cierpi na tę poważną i wszechobecną chorobę. Jednak mężczyźni mają tendencję do doświadczania jej w inny sposób niż kobiety i często nie zdają sobie sprawy z istnienia problemu, dopóki sytuacja nie ulegnie znacznemu pogorszeniu.

Co powoduje depresję u mężczyzn?

Depresja jest niezwykle złożona; może wystąpić z jednego powodu lub z wielu różnych przyczyn. Należą do nich: genetyka, chemia mózgu i hormony, stres, konflikt, śmierć lub strata, a także przemoc fizyczna, seksualna lub emocjonalna. Przewlekła choroba, nadużywanie substancji i niektóre leki.

Oznaki i objawy

Różni mężczyźni wykazują różne objawy depresji, ale do najczęstszych należą

  • Uczucie smutku lub "pustki "Uczucie złości, niepokoju, beznadziejności lub drażliwość
  • Zmęczenie
  • Niezdolność do skupienia się lub zapamiętania szczegółów
  • Bezsenność lub uczucie senności/ciągłe spanie
  • Odchudzanie lub utrata apetytu
  • Bóle, bóle głowy, problemy trawienne, skurcze
  • Utrata zainteresowania pracą, rodziną i czynnościami, które kiedyś sprawiały przyjemność, takimi jak seks
  • Myślenie o samobójstwie, próby samobójcze
  • Niezdolność do wywiązywania się z obowiązków, czy to w pracy, czy wobec rodziny.

Eksperci twierdzą, że poznanie wpływu różnic między płciami na depresję ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia tej choroby. Z okazji Movember, miesiąca świadomości poświęconego zdrowiu mężczyzn, przedstawiamy listę 10 sposobów, w jakie choroba objawia się inaczej u mężczyzn.

Mężczyźni są mniej narażeni na rozwój choroby

Największą różnicą między płciami związaną z depresją jest fakt, że kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie tego schorzenia. Wynika to z przyczyn biologicznych, w tym hormonów i genów. Mężczyźni nie przechodzą tak wielu zmian hormonalnych jak kobiety, dlatego też istnieje różnica między płciami pod względem występowania depresji - od okresu dojrzewania do czasu po menopauzie.

Mężczyźni często nie potrafią rozpoznać swoich objawów

Kobiety zazwyczaj są lepiej wyczulone na swoje emocje i mogą zdawać sobie sprawę z tego, że są przygnębione. Mężczyźni często zaprzeczają lub ukrywają swoje nieszczęście i mogą nie rozpoznać objawów depresji. Ważną rolę w nie przyznawaniu się do depresji odgrywają również uwarunkowania kulturowe i chęć prezentowania twardego wizerunku. Z czasem nawet najmniejsze oznaki depresji są przez nich lekceważone.

U mężczyzn depresja może często wyglądać jak gniew

Melancholia jest znakiem rozpoznawczym depresji i wielu mężczyzn ją przejawia. Jednak większość mężczyzn cierpiących na depresję może doświadczać zwiększonej drażliwości, frustracji lub gniewu w miarę wzrostu negatywnych emocji. Mogą stać się zimni i wycofani lub agresywni i wrodzy.

Mężczyźni w depresji mogą próbować maskować swój smutek.

Uwarunkowani przez społeczeństwo, by myśleć o sobie jako o twardzielach, mężczyźni mogą przenieść swoją uwagę i energię na inne obszary. Może to być telewizja, sport, praca po godzinach lub angażowanie się w ryzykowne zachowania, takie jak niebezpieczny seks, hazard lub lekkomyślna jazda samochodem.

Mężczyźni cierpiący na depresję częściej milczą

Stygmatyzacja zdrowia psychicznego często powstrzymuje ludzi przed mówieniem o tym głośno. Jest to bardziej powszechne u mężczyzn, ponieważ obawiają się oni osądzenia lub dręczy ich poczucie wstydu. Badania pokazują, że mężczyźni mają tendencję do bagatelizowania swoich objawów i są bardziej niechętni do szukania pomocy u lekarza.

Depresja u mężczyzn jest często trudniejsza do rozpoznania przez innych

Dowody naukowe wskazują na istnienie uprzedzeń ze względu na płeć, jeśli chodzi o choroby psychiczne. Kobiety są bardziej wrażliwe, a lekarze częściej diagnozują depresję u kobiet niż u mężczyzn. Dzieje się tak, mimo że mężczyźni wykazują podobne objawy. Członkowie rodziny mogą również nie dostrzegać objawów depresji u mężczyzn, co może prowadzić do pogłębienia depresji.

Mężczyźni są mniej skłonni do rozmyślania w depresji

Kobiety częściej niż mężczyźni cierpiący na depresję rozwodzą się nad negatywnymi uczuciami i powtarzają je. Może to obejmować wybuchy płaczu, negatywne rozmowy i obwinianie się. Mężczyźni mają tendencję do rozpraszania się, gdy są zdenerwowani, często zwracając się ku telewizji, hobby lub przyjaciołom. To rozproszenie uwagi może pozornie złagodzić objawy depresji, ale w dłuższej perspektywie może nie pomóc w radzeniu sobie z nią.

W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni zazwyczaj nie sięgają po jedzenie.

U kobiet depresja jest często związana z zaburzeniami lękowymi, takimi jak objawy paniki i fobii. U wielu z nich rozwijają się również zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja, bulimia i zaburzenia odżywiania typu binge eating disorder.

Mężczyźni cierpiący na depresję częściej nadużywają alkoholu

Mężczyźni często sięgają po alkohol lub narkotyki, zwłaszcza przed wystąpieniem depresji. Z czasem uzależniają się od nich i mogą popadać w obżarstwo i łaknienie. Kobiety z kolei sięgają po alkohol po wystąpieniu depresji lub w miarę wzrostu poziomu lęku.

Depresyjni mężczyźni częściej popełniają samobójstwa

Kobiety częściej doświadczają poczucia winy i podejmują próby samobójcze, ale w rzeczywistości robią to rzadziej niż mężczyźni. Objawy depresji u mężczyzn często dłużej nie są diagnozowane ani leczone, co pogarsza ich stan. Badania pokazują, że mężczyźni cierpiący na depresję częściej niż kobiety podejmują próby samobójcze, które kończą się sukcesem.

Nieleczona depresja może powodować przyrost lub utratę wagi, poczucie beznadziejności i bezradności oraz drażliwość. Badania wykazały, że pacjenci z dużą depresją mają wyższe ryzyko śmierci w ciągu pierwszych kilku miesięcy po zawale serca.