Post

Scott Gooding dzieli się swoimi przemyśleniami na temat LCHF

Od zmniejszenia stanu zapalnego do poprawy koncentracji, ambasador THR1VE Scott Gooding dzieli się swoim doświadczeniem z dietą o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu (LCHF).

Co sprawiło, że zainteresowałeś się nisko węglowodanowym sposobem odżywiania?
Myślę, że to była powolna ewolucja przez ostatnie 5-6 lat. Zawsze uważałem, że odżywiam się "zdrowo", korzystając z informacji, które miałem w tamtym czasie. Jestem pierwszym, który przyzna, że niektóre z wyborów, których wtedy dokonywałem, nie były tym, co teraz nazwałbym zdrowym - i tak samo może być za 3-4 lata. Dieta wyraźnie zmieniła kierunek, kiedy postanowiłem skupić się na żywności niezapalnej w celu opanowania objawów choroby pleców, której wtedy doświadczałem. Stało się oczywiste, że stosuję "dietę paleo", ale na początku jadłem słodkie ziemniaki do każdego posiłku... powoli w ciągu ostatnich kilku lat zmniejszyłem ilość węglowodanów, aby dopasować się do diety keto, a nawet w gorszym przypadku do cyklicznego protokołu keto - często w wyniku zwiększonej ilości węglowodanów wokół treningu.

Jak ściśle przestrzegasz diety low carb?
Jeśli mnie znasz, to będziesz wiedział, że biorę moje zdrowie całkiem poważnie... zwłaszcza w miarę starzenia się. Trochę czasu zajęło mi zdobycie biblioteki przepisów i zaopatrzenie mojej lodówki/spiżarni w żywność i przepisy, które pozwalają mi rozwijać się na diecie low carb. To może być konfrontujące dla niektórych, aby przejść z wysokiej carb do niskiej carb ... szczególnie jak żyjemy w krajobrazie węglowodanów.

Ile węglowodanów spożywa Pani/zaleca spożywać dziennie?
Jako ogólną zasadę należy przyjąć <30-50g węglowodanów. To różni się dla każdego, ale między 30-50g jest dobrą wskazówką. Warto wspomnieć, że dieta wysokotłuszczowa nie oznacza unikania WSZYSTKICH warzyw... na pewno węglowodany skrobiowe mogą być sporne, ale możesz pozwolić sobie na szaleństwa z zieleniną taką jak brukselka, brokuły, kapusta i jarmuż. Protokół THR1VE.

Jakie korzyści z diety zaobserwowałeś osobiście?
Prawdopodobnie jest ich zbyt wiele, aby je wymienić, ale przede wszystkim zmniejszenie ilości pokarmów wywołujących stany zapalne oznaczało dla mnie ogromną poprawę w objawach choroby pleców.

Inne korzyści to lepsza koncentracja, przypominanie sobie i trwała energia. Jestem najbardziej zapracowany, ale też najbardziej produktywny, a zawdzięczam to wyłącznie mojej diecie, a konkretnie dostosowaniu moich makr na korzyść wysokiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości węglowodanów. Wszystkie pokarmy, które wybieram, służą mi tylko do odżywiania i dodawania energii, a nie do powodowania uczucia ospałości lub letargu, jak to bywa w przypadku niektórych produktów.

W jaki sposób pomogłeś sobie przystosować się do diety low carb?
Wejście w ketozę jest stosunkowo łatwe i powinno zająć tylko dzień lub tak, jeśli ograniczasz węglowodany lub szybko, ale pamiętam, że przejście do tłuszczu dostosowanego "sportowca" było trochę trudniejsze - nie jestem naukowcem, ale kładę to w dół do mojego ciała mającego nieodpowiednie enzymy "spalania tłuszczu". Pamiętam wyraźnie, że przez kilka tygodni czułem się całkiem zwyczajnie, dopóki moje enzymy i mitochondria nie wyregulowały się. Teraz dostosowałem się mam znacznie większą wydajność w moich treningach. Istnieje wiele hacków, które pomogą Ci przejść do ketozy:
- MCTs (średniołańcuchowe trójglicerydy): Znajdują się one w źródłach takich jak olej kokosowy (60-70% MCT), ale możliwe jest uzyskanie czystego MCT (C8 & C10).
- Kuloodporna kawa (MCT + Masło + kawa): Te produkty pomagają zachęcić do rozmnażania ketonów.
- Wreszcie ketony egzogenne (uzupełniające): Zalewają Twój organizm beta hydroksymaślanem (ciałem ketonowym) podnosząc poziom ketonów we krwi, co pozwala Ci czerpać terapeutyczne właściwości ketozy niekoniecznie będąc w ketozie odżywczej.

Jaki jest twój ulubiony posiłek low carb?
Trudne pytanie - ale nadal istnieje wiele pocieszających ulubionych potraw, które gotuję, a które mieszczą się w protokole LCHF:
- Zapiekanka ze steku i nerek
- Łopatka jagnięca z zieleniną
- Maślane pory z jajkami

Jakie są Twoje ulubione źródła, z których korzystałeś, aby dowiedzieć się więcej o diecie low carb?
Było ich kilka, ale słucham Doma D'agostino, Robba Wolfa i miałem przyjemność poznać dr Loren Cordain. Bardziej lokalnie sprawdź Cliffa Harveya - wybitnego badacza z NZ.

Jakie są twoje przemyślenia na temat przerywanego postu?
W tym tygodniu robię 48-godzinny post, więc jestem wielkim fanem - to powiedziawszy, nie byłem IF przez długi czas, ale teraz jest to dla mnie z pewnością cotygodniowa rzecz. Jest niesamowicie regenerujący dla komórek i pozwala układowi trawiennemu "oczyścić się", dodatkowo badania wykazały, że komórki mózgowe są zachowane, a nawet promowane ich wzrost - sugerując, że IF poprawia funkcje poznawcze.

Jakie są Twoje przemyślenia na temat egzogennych ketonów i jakie mogą przynieść korzyści?
Jestem zwolennikiem egzogennych ketonów i byłem już jakiś czas temu. Zawsze szukam sposobów na optymalizację wydajności i zdrowia - przyjmując egzogenne ketony zauważyłem poprawę jasności umysłu i pamięci, jestem teraz w stanie wykonywać wiele zadań po raz pierwszy od 40 lat!

Kiedy produkujemy ketony naturalnie w naszej wątrobie, poprzez utlenianie tłuszczu, wytwarzamy 3 ketony (aceton, acetooctan i beta hydroksymaślan), które są preferowanym źródłem paliwa dla mózgu i serca. Obecnie mamy możliwość przyjmowania ketonów egzogennych poprzez spożywanie jednego z tych ketonów - hydroksymaślanu. Oprócz czystego BHB, suplement jest często łączony z innymi składnikami uzupełniającymi, pozwalającymi nam wykorzystać właściwości terapeutyczne bycia w ketozie. Podwyższony nastrój, funkcje poznawcze i trwała energia są odczuwalne w ciągu godziny, co pozwala na dłuższą koncentrację i cięższy trening przez dłuższy czas. Dla kogoś takiego jak ja, kto ma napięty grafik, żongluje rodziną, treningiem i pracą, jest to absolutny game-changer.

Zalanie systemu ketonami przynosi wiele korzyści, w tym zmniejszenie stanu zapalnego (tłumienie stanów zapalnych), regulację mitochondriów, zwiększenie wrażliwości na insulinę i stabilizację cukru we krwi - co prowadzi do zmniejszenia zachcianek. Utrzymują mnie również w "stanie ketogenicznym" (podwyższony poziom ketonów we krwi) w dni treningowe, kiedy mogę spożywać więcej węglowodanów.