Post

Cztery powody, dla których warto rozpocząć trening funkcjonalny

Zastanawiasz się, jakie ruchy opanować, aby poprawić funkcjonowanie rdzenia i zyskać przewagę w zawodach biegowych? A może szukasz sposobu na poprawę równowagi, aby zabawa z wnukami była bezbolesna, a oni byli pod wrażeniem Twojej zwinności?

Odpowiedź znajdziesz w treningu funkcjonalnym (FT), który może pomóc osobom dorosłym w każdym wieku poprawić sprawność ruchową. Jest to forma ćwiczeń wykorzystująca podstawowe funkcjonalne wzorce ruchowe, takie jak pchanie, ciągnięcie, pochylanie, przysiadanie, obracanie, przenoszenie oraz wzorce chodu (chodzenie i bieganie). Trening funkcjonalny zapewnia siłę, stabilność, moc, mobilność, wytrzymałość i elastyczność, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w życiu i sporcie.

Siła funkcjonalna wykracza poza punkt, w którym inne programy fitness są niewystarczające. Oto cztery powody, dla których powinna być ona częścią Twojego planu treningowego:

Daje ci prawdziwą siłę

Funkcjonalny trening fitness nie tylko sprawia, że wyglądasz atletycznie, ale faktycznie czyni cię sportowcem. Pomaga rozwijać szybkość, zwinność, czas reakcji, prawdziwą (nie kosmetyczną) siłę i wytrzymałość mięśni. Jest to również naprawdę zabawny sposób na trening.

Jest to ruch całego ciała

Wszystkie sporty angażują aktywność w trzech płaszczyznach ruchu. Są to: ruchy w płaszczyźnie czołowej, które obejmują zginanie w lewą i prawą stronę (zgięcie boczne), ruchy w płaszczyźnie strzałkowej, w których tułów porusza się do przodu i do tyłu (ruchy w górę i w dół zgięcia i wyprostu) oraz ruchy poprzeczne, które obejmują skręcanie w lewo i w prawo (rotacja).

Ćwiczenia izolacyjne i niespecyficzne zazwyczaj dotyczą jednej lub dwóch płaszczyzn ruchu. (Eksperci twierdzą jednak, że dla uzyskania optymalnej wydajności, te trzy płaszczyzny ruchu powinny być traktowane raczej jako zintegrowane niż izolowane, a każda z nich uzupełnia się wzajemnie w "łańcuchu kinetycznym".

To właśnie tutaj fitness funkcjonalny zdobywa punkty - jego ruchy treningowe są dynamiczne we wszystkich trzech płaszczyznach (strzałkowej, czołowej i poprzecznej). Weźmy na przykład popularne ćwiczenie fitnessu funkcjonalnego o nazwie Chop and Lift. Jest to ćwiczenie wielopłaszczyznowe, które wymaga skośnych i spiralnych ruchów ramion, barków, tułowia, bioder i nóg.

To świetne rozwiązanie na utratę tłuszczu

Funkcjonalny trening fitness jest najlepszą formą ćwiczeń dla utraty wagi, ponieważ jest to najbardziej aktywna forma ćwiczeń. Żaden z ruchów nie jest wspomagany, tzn. nie ma leżenia lub siedzenia i ćwiczenia lub korzystania z maszyn, gdzie ciało jest wykorzystywane w przedziałach.

Praca ciała jako jedna jednostka jest kluczem do utraty tłuszczu. Po tym wszystkim, im więcej się ruszasz, tym więcej będziesz w stanie się poruszać.

To może pomóc w zapobieganiu urazom

Twój rdzeń jest kluczem do dobrej równowagi, stabilności i postawy. Nawet najbardziej podstawowe czynności - siedzenie przy stole do zmiany ubrania - polegają na swoim rdzeniu. Stabilność rdzenia jest podstawą wszystkich podstawowych ruchów. Funkcjonalne ćwiczenia fitness pomagają rozwijać zdolność ciała do stabilizacji i generowania mocy z rdzenia, dzięki czemu stajesz się silniejszy, a tym samym zmniejszasz ryzyko urazów i upadków.