Post

Mity na temat cukrzycy

Czy wiesz, że zmniejszenie masy ciała o 15% normalizuje tolerancję glukozy? Albo że nawet z cukrzycą można jeść cukier w umiarkowanych ilościach? Laureat nagrody Padma Bhushan i znany endokrynolog dr Ambrish Mithal rozprawia się z 10 mitami dotyczącymi tej dolegliwości.

MIT Cukrzyca jest spowodowana spożywaniem zbyt dużej ilości cukru.

FAKT Wiele osób uważa, że spożywanie cukru powoduje cukrzycę, ale jest to dalekie od prawdy. Początek cukrzycy nie jest tak naprawdę związany z przyjmowaniem słodyczy i cukrów. W rzeczywistości spożywanie wysokokalorycznej żywności, rafinowanych węglowodanów, takich jak maida, wysokie spożycie tłuszczu i prowadzenie siedzącego trybu życia zwiększa ryzyko otyłości, która jest głównym czynnikiem ryzyka cukrzycy. Ale kiedy już rozwinie się cukrzyca, najlepiej unikać słodyczy.

MIT Nikt w mojej rodzinie na nią nie choruje, więc nie mogę na nią zachorować.

FAKT Chociaż czynnik genetyczny odgrywa kluczową rolę w powstawaniu cukrzycy, to niewłaściwy i siedzący tryb życia staje się głównym powodem jej powstawania. Nawet przy braku czynników genetycznych, wraz ze wzrostem wieku, masy ciała, brakiem aktywności fizycznej, wadliwymi nawykami żywieniowymi, zapadalność na cukrzycę wzrasta wielokrotnie.

MIT Jeśli mam cukrzycę, będę miał objawy.

FAKT Wiadomo, że cukrzyca jest cichym schorzeniem! Chociaż niektórzy ludzie wykazują objawy takie jak polifagia (nadmierne jedzenie), polidipsia (nienormalnie duże pragnienie), zwiększona częstotliwość oddawania moczu, itp. Częściej jednak osoby z cukrzycą nie odczuwają objawów. Dlatego też zaleca się uważne obserwowanie poziomu glukozy we krwi, aby wykluczyć wszelkie wzloty i upadki, które po cichu wpływają na inne ważne organy, a także regularne wizyty u lekarza w ramach działań zapobiegawczych.

MIT Cukrzycę można wyleczyć poprzez utratę wagi.

FAKT Możemy leczyć choroby, zaburzenia można kontrolować! Cukrzyca jest zaburzeniem stylu życia. Poprzez utratę wagi można łatwo kontrolować rozwój cukrzycy, a w pewnym stopniu nawet jej zapobiegać lub opóźniać. Jak wynika z badań, u osób z cukrzycą już przy 3% redukcji masy ciała obserwuje się poprawę kontroli glikemii, a ponad 15% redukcja masy ciała powoduje normalizację tolerancji glukozy. Wzrost masy ciała prowadzi do insulinooporności i zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Zmniejszenie masy ciała pomaga zwiększyć skuteczność działania insuliny, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy.

MIT Najlepiej jest opóźniać stosowanie leków tak długo, jak to możliwe?

FAKT Pierwszą linią obrony w cukrzycy typu 2 jest prowadzenie odpowiedniego stylu życia, ale cukrzyca jest schorzeniem postępującym. Nawet po zastosowaniu właściwej diety i przestrzeganiu harmonogramu ćwiczeń fizycznych, może okazać się, że konieczne będzie wsparcie w postaci leków lub insuliny. Nie jest rozsądne opóźnianie leczenia, jeśli lekarz zasugeruje, że niekontrolowany poziom cukru może uszkodzić ważne organy ciała.

MIT Jeśli masz cukrzycę, nie możesz jeść cukru i węglowodanów.

FAKT Osoby z cukrzycą z pewnością mogą jeść węglowodany złożone, a także spożywać cukier w umiarkowanych ilościach. Spożywanie cukru i węglowodanów prostych natychmiast podnosi poziom glukozy we krwi, ponieważ mają one wysoki indeks glikemiczny, a także pozbawione są błonnika. Nie dają sytości, dlatego ludzie mają tendencję do spożywania ich w dużych ilościach. Węglowodany złożone, które mają więcej włókien, na przykład owoce i całe nasiona roślin strączkowych, powinny być preferowane zamiast prostych cukrów i węglowodanów. Należy również kontrolować wielkość porcji i częstotliwość jedzenia.

MIT Diabetycy nie mogą spożywać owoców.

FAKT Owoce nie są zabronione dla osób z cukrzycą. Owoce są bogate w witaminy, minerały, przeciwutleniacze i błonnik, a także są dobrym źródłem energii. Owoce ze skórką, nasionami i błonnikiem są jednym z najlepszych pokarmów dla diabetyków. Kluczem jest zwracanie uwagi na wielkość porcji i trzymanie się z dala od owoców konserwowanych w syropach lub innych rodzajach dodawanego cukru.

MIT Możesz dostosować swoje leki na cukrzycę, aby "pokryć" to, co jesz.

FAKT Dostosowywanie dawek insuliny lub leków, aby zrekompensować przejedzenie, nie jest właściwym podejściem do kontroli cukrzycy. Ważniejsze jest kontrolowanie ilości i czasu spożywania posiłków. Małe i częste posiłki zapobiegają zarówno hipoglikemii, jak i hiperglikemii. Obok diety, ćwiczenia fizyczne również działają jako strategia prewencyjna.

MIT Diabetycy w ogóle nie mogą spożywać napojów alkoholowych.

FAKT Kluczem jest umiar! Osoby z cukrzycą mogą spożywać alkohol, jednak zaleca się jego unikanie. Ponieważ nadmierne spożycie alkoholu zmniejsza uwalnianie glukozy z wątroby, u niektórych pacjentów może prowadzić do znacznego spadku poziomu cukru we krwi (hipoglikemii). Tacy pacjenci mogą źle oceniać stan hipoglikemii, będąc pod wpływem alkoholu (kac). W ten sposób przegapiają leczenie niskich cukrów w odpowiednim czasie, co może prowadzić do utraty przytomności.

Co więcej, alkohol dostarcza pustych kalorii i nie przynosi żadnych korzyści odżywczych. Zwiększa też ryzyko innych powikłań związanych z cukrzycą. Dlatego powinien być spożywany sporadycznie i w mniejszych ilościach.

MIT Leki przeciwcukrzycowe nie są skuteczne w dłuższym okresie czasu.

FAKT To stwierdzenie jest częściowo poprawne, a częściowo błędne. Skuteczność leków wydaje się zmniejszać wraz z upływem czasu, ponieważ funkcja trzustki zmniejsza się z wiekiem, a zatem organizm wytwarza mniej insuliny. Dlatego z czasem dawki leków muszą być zwiększane. Leki przeciwcukrzycowe działają jednak przez bardzo długi czas. Jednym z rozwiązań jest agresywna kontrola cukrzycy już od jej wczesnych etapów. Lek będzie działał naprawdę dobrze, ponieważ funkcja trzustki zostanie zachowana. Oprócz przestrzegania ścisłego harmonogramu przyjmowania leków, diabetycy muszą zarządzać swoim stanem poprzez częste samodzielne monitorowanie poziomu glukozy we krwi, modyfikacje diety i ćwiczenia.